הכדור שמלמד את התלמידים שלי לנשום

אורית – רותי, איך זה שאני שואפת כל כך הרבה אוויר ובכל זאת האוויר לא מספיק לי עד סוף המשפט בשיר?

רותי – אורית, אולי ננסה היום משהו חדש. אל תקחי הרבה אוויר לפני שאת מתחילה לשיר. רוב הסיכויים הם שבגלל שאת שואפת כמות גדולה של אוויר, הגוף שלך נכנס למצוקה ורוצה להיפטר מהעודף. היום ננסה לתאם את כמות האוויר עם המשימה שאת עומדת לבצע.

אורית – מאד מוזר לי לא לשאוף הרבה אוויר לפני שאני מתחילה לשיר. חשבתי שאי אפשר לשיר כמו שצריך אם אין הרבה אוויר.

רותי – את צודקת שאי אפשר לשיר או לדבר בלי לשאוף אוויר. אי אפשר הרי לחיות ללא נשימה. וזה נכון שהנשימה הרגילה שלנו ביומיום אינה מצריכה כמויות גדולות של אוויר כמו זאת שאנחנו צריכים בדיבור או בשירה. אבל כשאנחנו שואפים יותר מידי אוויר זה לא יביא לנו את התוצאה שאנחנו רוצים.

הכל יושב על ויסות אוויר שזה אומר, לקיחת אוויר ושיחרורו בהתאם למה שאת עומדת לשיר. לפעמים תצטרכי לשיר משפטים קצרים ומהירים וזה יכריח אותך לקחת נשימה קצרה ומהירה ולפעמים תשירי משפטים איטיים וארוכים וזה ידרוש ממך נשימה איטית ועמוקה יותר.

אורית – הייתי רוצה ללמוד איך לקחת אוויר כמו שאת מדגימה בלי להרים את הכתפיים ולשחרר את הבטן כשאני קולטת אוויר.

בואי ננסה תרגיל נחמד – המטרה שלו היא שאת תקחי מעט אוויר שיספיק לך להרבה יותר זמן

  1. קחי את הכדור הצבעוני הזה – ופתחי אותו עד שהוא מגיע למקסימום שלו. זה כדור משחק שילדים פעוטים משחקים בו. החזיקי אותו קרוב כך ליד/מול הבטן באזור הטבור.
  2. עכשיו שהכדור פתוח לרווחה, התחילי לנשוף את האוויר שיש לך כבר בגוף על העיצור ס’ ועשי זאת לאט לאט ובמשורה. תנסי לא לשחרר את כל האוויר בבת אחת.
  3. לאחר שרוקנת את האוויר מהריאות, שחררי את קיר הבטן שקודם נדחף פנימה בעדינות, ותני לאוויר חדש להכנס לגוף. כל זה קורה כשאת פותחת שנית את הכדור בקצב השאיפה שלך.
  4. חיזרי על הפעולה – נישפי את האוויר החוצה וכווצי את הכדור תוך כדי כך שהוא יילך ויסגר עד שאי אפשר לסגור יותר ואז פתחי אותו ובו זמנית הכניסי אוויר לריאות

 

לנשימה הזאת קוראים נשימה בטנית, נשימה עמוקה, נשימת קפיץ, נשימה סרעפתית (כל נשימה מערבת את הסרעפת כך שזה לא שם מיוחד)

 

הכדור הוא אביזר המחשה בלבד. אני מוצאת שאביזרים בשיעור פיתוח קול ובמיוחד בעבודה עם ילדים ונוער, מוסיפים אלמנטים של משחק, קלילות ופשטות.

לנשום לצורך שירה זה לא מסובך אבל לא פעם אני פוגשת תלמידים שמרגישים לחץ גדול בשירה בגלל בעיות נשימה בכניסת ובמיוחד ביציאתו מהגוף.

כדי ללמוד איך לעבוד נכון עם הנשימה ולא רק כדי לשיר נכון אלא כדי לחיות נכון, אני ממליצה לשלב את תרגילי הנשימה עם תרגילי קול
בסדרת מפגשי קול את תגלי איך נשימה נכונה וויסות אוויר עושה הבדל בדיבור בשירה ובחיי היומיום שלך

Hoberman Sphere  זה שמו של הכדור המדליק הזה

 

אשמח לשמוע מכם

עקבו אחרי ברשתות החברתיות

צור קשר

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן