מה היית אומרת למורה לפיתוח קול הצעירה שהיית?

אנחנו פוגשות מורים צעירים רבים שמביעים תסכול ותחושות של חוסר ביטחון בעבודה שלהם מול התלמידים.
אנחנו מכירות את זה היטב, במיוחד בזמן שנות ההוראה הראשונות שלנו. רצינו שתדעו שאתם לא לבד בזה.
אמנם רבים מספרים על ההצלחות שלהם, האהבה למקצוע והשמחה בעיסוק הוראת פיתוח קול, אבל לא כולם מדברים על הקשיים וההתמודדויות שעולות ביומיום של העבודה עצמה.
אנחנו נחלוק אתכם סיפורים שבוודאי תזהו, דילמות וטעויות מוכרות לנו ולכם ולהציע דרכי התמודדות וגישה קצת שונות.
נראה לנו שיש כאן הרבה תובנות שניתן לקחת כאן וליישם בהוראה שלכם

איך התחלתי ללמד פיתוח קול

כשהתחלתי ללמד פיתוח קול בסוף שנות ה 90, הייתה בידי תעודת הוראה בחינוך מוזיקלי, תואר ראשון ו 3 שנים אקדמאיות נוספות בתחום מוזיקולוגיה ושירה אופראית. אבל כמו עוד הרבה מורים בדורי, לא הוכשרתי להיות מורה לפיתוח קול כי לא היה מקצוע כזה בשם פדגוגיה קולית. למדתי מהשטח, למדתי מתלמידיי וסמכתי מאד על האינטואיציה שלי. היום שאני כבר אחרי עשרות השתלמויות בהוראת הקול, יודעת שאין סיכוי שידעתי באמת איך הקול עובד כשלימדתי אותו בשנים הראשונות. למזלי לימדתי שירה קלאסית ויכולתי להדגים כל דבר, וללמד תרגילים שידעתי שעבדו מצוין עבורי.
כשהתחלתי ללמד שירה עכשווית, הסתבכתי עם ההבנה של הרגיסטרים ולקח לי זמן רב להבין איך עובדים איתם נכון.
הלימוד הכי משמעותי שלי היה כשהפכתי להיות מנהלת מחלקת פיתוח קול במרכז המוזיקה רעננה והמצאתי את המקצוע, למדתי איך לשלב את הכישרונות והיכולות הקוליות עם אלו המנהיגותיות שלי. למדתי להקשיב לתלמידים של אחרים ולטפח דרך הקשבה ואבחון תלמידים דרך החשיפה למאות תלמידים.

מה הייתי אומרת לרותי המורה לפיתוח קול הצעירה

 מותר לך לוותר על תלמידים שלא מתאימים לך 

לאורך השנים היו תלמידים שהצליחו לערער את הביטחון העצמי שלי כמורה, גם אחרי שהיה לי ניסיון רב בהוראה. הרבה פעמים זה נבע לא מקושי להבין למה הם זקוקים מבחינה טכנית, אלא בגלל הגישה שלהם לשיעורים, ובד”כ גם גישתם לחיים בכלל.

הטעות הייתה – שקיבלתי תלמידים שלא הרגשתי שאני מסוגלת ללמד אותם או להגיע אליהם למרות ניסיונות מרובים. שאפשרתי להם ‘לשחק’ איתי ובזה לא תרמתי להתפתחות שלהם ודכדכתי את עצמי.
יש את חלק האישיות ויש את החלק הטכני-קולי. גיליתי שאני לא כל-יכולה מול בעיות מסוימות בתחומים האלה.
למדתי שאני מוציאה מעצמי את הטוב ביותר או אפילו המצוין בתנאים מאד מסוימים והם כוללים אנשים שרוצים ללמוד, שמעריכים את מה שיש לי לתת להם, שפתוחים לעבור איתי מסע שהוא רחב יותר מאשר הוראת הקול. היכולות שלי לא נגמרות בללמד שירה או ללוות מישהו שר – אני לא מכונת קריוקי. את זה התלמידים יכולים לעשות לבד בבית. 

אם בשיעור אין ביטוי ליכולות שלי להעביר מסר פדגוגי, ללמד, לפתוח ערוצי הקשבה ומחשבה, אז עדיף לי לא ללמד בכלל
עם השנים למדתי להתבונן על חוסר הבטחון וחוסר ההתאמה ביני לבין תלמידים מסוימים. למדתי להפריד בין מה שלי ומה שלהם וקיבלתי את מה שלא עובד בסלחנות ובהבנה ובלי שיפוט עצמי שמפריע לי להנות מהדרך.
למדתי לנתח מצבים ולרדת לעומקם ולקחת אחריות על מה שאני יכולה לקחת אחריות עליו.

אין צורך להיות בתחרות עם אף מורה אחרת

יש קנאה ותחרות בין מורים, נטייה לבקר גישות של מורים אחרים, לפרגן רק ל”שבט” שלך. זה נפוץ יותר בתחילת הדרך.
מסתבר שיש מקום לכולם! יש שפע של גישות, דעות ושיטות ויש גם שפע תלמידים ועבודה לכולם, אם אתם טובים במקצוע.
כדאי לזכור את זה גם כמורים צעירים שחרדים למצוא עבודה ולהתקיים מהוראת פיתוח הקול.
נקודה חשובה – אין צורך ורצוי שלא לבקר מורים אחרים. כאמור – יש מקום לכולם, ויש מורים מתאימים לסוגים השונים של תלמידים.

חשוב לפתח יכולת הקשבה והתבוננות לתלמידים וזמרים שאינם התלמידים שלנו

מורים צעירים מסוגלים להתרכז בתלמידים שלהם בלבד. הם מפתחים איתם מערכת יחסים ארוכת טווח, לומדים את התלמידים שלהם לעומק לאט ובהדרגה.
ככל שהתקדמנו, ראינו שיש לנו היכולת לזהות את מהות האישיות הקולית של זמרים שאינם התלמידים שלנו, שאין לנו מיחסים קבועים איתם, ובכל זאת לעזור להם. טעות היא לחשוב שאפשר לקיים כיתות אמן מסוג זה או שיעורי יעוץ למורים כשאין לכם מספיק ניסיון ושנים רבות של הוראה לתלמידים קבועים. חשוב – לא למהר ולנסות לכבוש את כל היעדים מוקדם מדי. לכל דבר יש דרך שצריך לעבור אותה.

ללמוד לתקשר נכון עם הורים של תלמידים ולשים גבולות איפה שצריך

למדתי לעבוד עם הורים, עם גחמות של הורים שרוצים את הטוב ביותר עבור הילדים שלהם אבל בדרך מפריעים לתהליך טבעי של התפתחות הילד שלהם.
טעות שעשיתי – שאמרתי את האמת לאמא של תלמידה שלא הייתה עדיין מוכנה לשמוע אותה. לא סיננתי את דבריי כפי שאני יודעת לעשות היום במיומנות רבה.
זה גרם לתלמידה לעזוב ואיתה כל חברותיה. בבת אחת עזבו אותי 4 תלמידות כי הייתה ביניהן סולידריות ולא בגלל שלא הייתי מורה מספיק טובה עבורן. הצטערתי עבורן יותר מאשר עבורי.

 יש הרבה דרכים להגיד את אותו דבר – אבל כל אחד חושב שהוא הכי צודק ושלו יש את ה – שיטה ללמד איך שרים

חשוב לפתח מיומנויות טכנולוגיות ולהבין בשיווק עצמי

לצד לימוד ההוראה מצטערת שלא למדתי בזמן על שיווק, הפצה ושיפור טכנולוגיות
לא מצאתי דרך ליצור מחויבות של התלמידים להופיע לשיעור בכל שבוע. לקראת סוף שנת הלימודים בכל שנה התחילה נטישה מכאיבה, יציאה לחופשות ללא סדר, ותחושת היסטריה שלי שאני מאבדת את ההכנסה שלי.
יש דרכים לנהל את זה נכון, אבל אני לא ידעתי לשאול את השאלות הנכונות, לא ידעתי את מי לשאול ועם מי להתייעץ, וחוויתי הרבה פחד ולחץ בגלל זה.
אני שמחה לראות שהיום יש התייחסות למקצוע בצורה יותר עסקית ועניינית, וממליצה לתלמידי המורים ללמוד את דרכי השיווק וניהול המקצוע כעסק אמיתי.

 לשיחה בנושא הזה בפודקסט הקוראות בקול הכנס/י כאן

לייעוץ והדרכה למורים לפיתוח קול הכנס/י כאן

 

 

אשמח לשמוע מכם

עקבו אחרי ברשתות החברתיות

צור קשר

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Pin It on Pinterest

Share This
דילוג לתוכן